FAQ

Ako si môžem zakúpiť letenky?

  1. online na našej webovej stránke www.balony.sk  
  2. emailom na adrese info@balony.sk
  3. telefonicky na číslach 0911 22 55 77 alebo 0911 99 66 27
  4. osobne po telefonickej dohode.

Ako si môžem zarezervovať svoj let?

  1. online v sekcii - rezervovať let na adrese https://www.balony.sk/rezervacia  
  2. emailom na adrese info@balony.sk
  3. telefonicky na číslach 099 22 55 77 alebo 0911 99 66 27

Koľko ľudí balón unesie?

Nosnosť balóna závisí od veľkosti (objemu) obalu a od vonkajšej teploty. V zime balón uvezie viac pasažierov, v lete menej. Prevádzkujeme malé balóny pre 2-6 pasažierov, taktiež stredné balóny pre 7-12 pasažierov, a veľké balóny pre 12 až 24 pasažierov.

Ako dlho let balónom trvá?

Vyhliadkový let balónom trvá cca 45 - 60 minút. Podľa podmienok na pristátie. Na celú akciu je však potrebné počítať zhruba s 3 až 4 hodinami času. Preto je balón schopný urobiť len jeden vzlet ráno a jeden poobede (to je závislé od meteorologických podmienok - ráno nefúka, na obed vietor zosilnie, večer sa opäť ukľudní - neplatí to vždy).

Ako vysoko poletíme?

Balóny poletia prevažnú časť letu 300 až 500m nad terénom, ale pilot s Vami môže vystúpať  aj 1000m vysoko a pred pristátím budete kopírovať terén vo výške stromov.

Je vo vzduchu zima?

Pri lete v balóne obecne nie je o nič chladnejšie než na zemi. Malý pokles teploty vo vyšších nadmorských výškach, v ktorých letíme, je kompenzovaný teplom produkovaným nad hlavami horákov. Teplotný gradient je len 0,6 stupňov na každých 100m výšky a taktiež na Vás nebude fúkať, pretože balón letí rovnakou rýchlosťou ako okolitý vietor.

Ako sa obliecť?

Nie je nutný špeciálny odev, odporúčame športové, staršie a tmavšie oblečenie rovnako ako na prechádzku do lesa, šiltovku na hlavu pre ochranu pred sálajúcim teplom od horákov. Vyžadujeme pevnú športovú obuv. 

Aký je minimálny vek pre let balónom?

Deti musia byť vo veku 7 rokov alebo staršie  sprevádzané dospelou osobou. Taktiež musia byť 120 cm vysoké, aby videli cez hornú časť koša. Majte tiež na pamäti, že hluk horákov môže byť pre malé deti trochu desivý.
 

Existuje horná veková hranica alebo zdravotné obmedzenia ?

Neexistuje žiadna horná veková hranica - pokiaľ ste primerane fit a zdraví bez výrazných problémov s kolenami, bedrami alebo chrbticou, bez nedávnych operácií, zlomených kostí alebo iných problémov, ktoré by vám mohlo znepríjemniť pristátie balónu, ak momentálne nie ste tehotná, tak by ste mali byť pripravení lietať. Bude sa od vás vyžadovať, aby ste do balónového koša vliezli pomocou stúpačiek na bočnej strane koša, jednu hodinu stáli a v prípade tvrdšieho pristátia absorbovali malý náraz, ktorý je podobný ako skočiť z nízkej stoličky. Pri pristátí balóna sa budete musieť držať bezpečnostných madiel.

Ako rýchlo balón letí?

Balón je unášaný smerom a rýchlosťou vetra. Obvykle za hodinový let uletí 10 až 20 km. Pri expedičnom lete cez Alpy alebo Tatry letí balón aj 100km/hod.

Ak som tehotná, môžem letieť balónom?

Bohužiaľ nie. Vzhľadom k povahe pristátia balóna nie je let balónom vhodný pre tehotné ženy.

Koľko ľudí bude v mojom balóne?

Spoločnosť BALONY.SK, s.r.o lieta s košmi T a Double T  rôznych veľkostí od 2 do 24 cestujúcich s oddelenými priestormi pre pilota a pasažierov kde je maximálny počet 6 pasažierov v jednej kóji. Toto rozloženie košov poskytuje dostatok osobného priestoru, pretože sú navrhnuté tak, aby vyhovovali veľkým aj malým skupinám v dokonalom pohodlí, zároveň umožňujú všetkým cestujúcim stáť pri kraji koša, čo každému zaistí skvelý výhľad.

Čo ak v deň letu nie je dobré počasie?

Pokiaľ je váš let balónom zrušený z dôvodu nevhodných poveternostných podmienok, môžete si termín znovu rezervovať kedykoľvek behom  24 mesiacov podľa platnosti vášho poukazu. 

Kde mi odporučíte letieť?

Naše balóny lietajú na mnohých pekných a zaujímavých miestach v celej Slovenskej a Českej republike. Medzi najobľúbenejšie lokality na Slovensku patria Smolenice, Piešťany, Trenčín, Žilina, Poprad, Spišský hrad a v Česku je to Karlštejn, Konopiště, Český ráj, Pálava, Bouzov, Hukvaldy, Buchlov a ďalšie,. Naše odporúčanie je na let balónom s pobytom v BalonCentre  Břestek kde máme balónovou základňu a penzión s reštauráciou. Váš let balónom môže byť skvelý výlet alebo dovolenka s Vašimi najbližšími. Pri pobyte v BalonCentre aspoň na 2 noci, vďaka skvelej polohe štartovacieho miesta, máte najväčšiu pravdepodobnosť uskutočnenia Vášho letu v plánovanom termíne. Vidieť tu z balóna lebo môžete navštíviť behom Vášho pobytu hrad Buchlov, zámok Buchlovice, baziliku na Velehrade, kráľovské mesto Uherské Hradiště, ale taktiež vinohrady a miestne vinné pivnice so skvelým vínom. Neváhajte, určite nám dáte za pravdu.